O tym jak budować produkty cyfrowe
Category Podcast

W natłoku informacji na temat user experience trudno jest zorientować się jak powinien wyglądać proces zdobywania wiedzy na temat UX. Różne publikacje, kursy i szkolenia, różne drogi do rozpoczęcia kariery w projektowaniu doświadczeń użytkownika i różne sposoby na to aby rozwijać tę karierę kiedy już ją zaczniemy tworzą skomplikowany obraz rozwiązań, które na przestrzeni ostatnich lat wytworzyły się w sposób organiczny. Teraz trochę posprzątamy ten bałagan 😉

Razem z Basią Rogoś-Turek porozmawialiśmy o tym skąd brać wiedzę o UX, jak bardziej świadomie podchodzić do rozpoczynania i budowania swojej kariery oraz co zrobić, kiedy chcemy jedynie zdobyć jakąś, konkretną wiedzę na temat UX bez konieczności rozpoczynania całej ścieżki zawodowej w tej branży. Zapraszamy na godzinę rozmowy na temat, bez owijania w bawełnę i w doborowym towarzystwie!

Posłuchaj tego odcinka jeśli:

  • chcesz rozpocząć pracę w branży user experience,
  • chcesz się dowiedzieć, jak świadomie wyszukiwać źródła wiedzy na temat UX,
  • zajmujesz się UX zawodowo i chcesz się rozeznać, jakie kroki warto podjąć i jaka wiedza będzie Ci potrzebna, aby wynieść swoją karierę na kolejny poziom,
  • rekrutujesz lub mentorujesz młodszych kolegów i koleżanki i chcesz skonfrontować swoje poglądy ze spostrzeżeniami innych.

Pytania z live

W trakcie trwania live nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania z publiczności. Basia była na tyle uprzejma, że dostarczyła nam odpowiedzi na te pytania już poza live streamem. 

Jak zdobyć jakiś staż/ praktykę w tych tematach? (UX przyp. red)

Szukać ogłoszeń, wysyłać CV, wysyłać CV nawet jak nie ma ogłoszeń, chodzić na fajne wydarzenia online i dać się zauważyć, o tak jak teraz! A do tego się rozwijać, może wejść w jakąś działalność pro bono, żeby mieć portfolio.

I absolutnie się nie zrażać.

Co sądzisz o kursach certyfikowanych firmy Symetria, która organizuje je w ramach międzynarodowego UX Alliance?

Znam ten kurs jedynie z sieci. Nie mam na ten temat żadnej wyrobionej opinii.

Jeżeli jest tyle rzeczy do odkrycia na samym początku, jak zorganizować eksplorację UX, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej oraz uzyskać jak najwięcej informacji o sobie w możliwie najkrótszym czasie? ​Innymi słowy, czy jest jakaś sekwencja eksploracji tematów, które pozwalają zaoszczędzić czas po drodze, zamiast ślepo wybierać to, czego się uczymy? Co najpierw, co potem?


Moim zdaniem, kluczowe jest świadome “przetwarzanie” wiedzy - robienie zapisków, notatek lub notatek wizualnych.


A jeśli chodzi o kolejność?

  1. Znajdź sobie jakiś punkt wyjścia do eksploracji, np. Norman Nielsen Group, grupę na Fb, stronę UXStarter itp.
  2. Zorientuj się w procesie projektowym - jakie są etapy, aktorzy, kluczowe deliveralbles
  3. Naucz się obsługi 1 kluczowego oprogramowania dla designerów/researcherów
  4. Wyznacz sobie 2-3 kompetencje, nad którymi chcesz pracować i rób to w sprintach 4-,8- albo 12-tygodniowych
  5. Nie wałkuj w kółko tych samych tematów, czytanie 7 artykułu o personach czy bycie na 4 live o kompetencjach UXa to strata czasu.
  6. Zastanów się, do której specjalizacji UX Ci najbliżej.Porozmawiaj z kilkoma osobami, które obecnie to robią.
  7. Zapisz się do 2-3 dobrych UXowych i produktowych newsletterów.
  8. Przeczytaj dwie sensowne książki - jedną holistyczną (Polecam “Designing for the Digital Age”), drugą badawczą (polecam taką jedną cegiełkę, “Badania jako podstawa projektowania UX” ;))

​Jak po studiach service design na swps uzupełniać wiedzę UX, niestety obserwuje że obecnie na rynku trzeba być każdym xD a SD,UX,UI i najlepiej jeszcze grafikiem

Nie trzeba być każdym! Ale warto zastanowić się, jakie umiejętności pójdą w parze z posiadanymi kompetencjami i talentami. Zastanów się co już wiesz (a po SD na SWPS wiesz już sporo), wyznacz sobie budżet godzinowy i zakres.

Weryfikuj źródła wiedzy.

​Cześć, a jedno pytanie gdzie podpatrywać najnowsze trendy/zmiany w UX

Jeśli to pytanie o UI, to nie znam idealnego miejsca: dobrze patrzeć na produkty, które wchodzą na rynek, na https://www.awwwards.com czy na dribble, śledzić Natalię Bienias (@zebza). Ale ja nie jestem tutaj specjalistką.

Jeśli chodzi o UX i praktyki projektowe czy research, sporo dobra jest na Instagramie, UX Collective.

Na początku była mowa o materiałach, które pozwalają zagłębić się w temat. O czym konkretnie mówiła Basia Rogoś-Turek? Będę wdzięczna za przykłady, podpowiedzi.

W odpowiedziach i webinarze podaję sporo źródeł. Do tego dodaję:

  • Ideo ( w tym podacasty)
  • Fjord
  • Zuzę Skalską
  • Fajne tematyczne konta na IG (też tam jestem @basia.rogos)
  • Nielsen Norman Group
  • UX Starter
  • UX Collective
  • Podcast “Nie tylko design” Tomka Skórskiego
  • Newsletter ethno.works i Piotrka Króla
  • Dla seniorów płatny newsletter Bartka Pucka o biznesie

Jestem tu, bo chcę więcej. Co dalej? W którą stronę się rozwijać, być tylko UXem, UX/UI, Front-end developerem?

Tylko UX? Toż w tym się kryje kilka specjalizacji 😀 Wszystko zależy od tego w czym się dobrze czujesz. Nie ma jednej ścieżki.

Jak się rozwijać pracując na co dzień dla firmy realizującej jeden długoterminowy produkt? W UX pracuję 2 lata. Boję się, że będę w tyle za innymi kandydatami w momencie, gdy będę chciała zmienić pracę

Będziesz miała przewagę pracy w długoterminowym projekcie, w który mogłaś wejść głębiej, niż wielu spośród Twoich konkurentów mogłoby pomarzyć. Ale jeśli nie chcesz zmieniać pracy, a brakuje Ci innych wyzwań, proponuję projekty pro bono - zerknij na Planetę Kreatorów lub Rzeczywiste Doświadczenia. Fajne też są service/design jamy czy konkursy w stylu tegorocznego designu spekulatywnego na WUD Silesia

Skoro mówimy już o studiach UX na SWPS, kiedy rozpoczyna się rekrutacja?

W połowie kwietnia, jest 60 miejsc.

Jak wygląda zapotrzebowanie na ux designerów?

Moim zdaniem ciągle rośnie. Zwłaszcza przy tempie digitalizacji narzuconym przez pandemię, ale wymagania wobec juniorów są wyższe niż jeszcze kilka lat temu. Głównie ze względu na upowszechnienie się edukacji i kursów z zakresu UX.

Czy studia na SWPS będą w wersji online?

Planujemy wersję hybrydową. Częściowo online, częściowo stacjonarnie. Chyba, że pandemia zdecyduje inaczej.

Czy możesz polecić kogoś odpowiedniego na mentora? niestety mój mentor za bardzo pochłonięty jest pracą i nasza współpraca się posypała ;/

Siebie 😀
To trochę zależy kogo szukasz i jaki jest zakres mentoringu, którego potrzebujesz - z pewnością mogę polecić wszystkie osoby z kadry studiów UXD/PD na SWPS. Proponuję sprawdzić track record danego praktyka, napisać do niego, zorientować się czy jest nabór, zrobić porządny research, ale też ustalić z mentorem porządny harmonogram mentoingu, z terminami oraz konkretnymi rzeczami do zrobienia.

Jak wygląda rynek ux za granicą czy w porównaniu z Polską, gdzie Twoim zdaniem jest wyższy próg wejścia w branżę?

To zależy, gdzie za granicą. W Czechach UXów jest mniej, próg wejścia jest o wiele niższy. W krajach anglosaskich jest wyższy, choćby przez bardzo kosztowną (a wymaganą) edukację w tym zakresie. Ale to bardzo zależy od kraju.

Na czym polega mentoring o którym wspomniałaś?

Mentoring to kilkutygodniowe do kilkumiesięcznych regularne spotkania z doświadczonym praktykiem. Powinny być nastawione na konkretny cel, zdobywanie konkretnych umiejętności, feedbakowanie i pomoc we wzroście. W mentoringu bardzo liczy się “chemia” między mentorem a mentee oraz obopólne zaufanie.

Jak wygląda u mnie mentoring pro bono?

  • Określam swoją dostępność i możliwy zakres pomocy?
  • Przeprowadzam nabór, selekcję, rozmawiam
  • Wybieram osobę bazując na jej celach i potrzebach oraz “chemii” między nami
  • Doprecyzowujemy cele, określamy harmonogram spotkań i dedline’y dla obu stron
  • A później rozpoczyna się sam proces - dzielenie się wiedzą i case’ami - zadania dla mentee - feedback itd.
  • Podsumowujemy mentoring, sprawdzamy, które cele udało się osiągnąć, nad którymi trzeba jeszcze pracować.

 

Jak zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej umiejętności miękkie i komunikację?

Mieć dobrze skonstruowane portfolio pod kątem celów projektu, problemów, rozwiązań. Absolutnie nie same interfejsy (nawet u UI-owców).

Warto poćwiczyć sobie omawianie swoich projektów pod kątem mówienia o celu, KPI, realizacji, wyzwaniach i efektach.

Świetnym sposobem jest zadawanie pytań czy to przy wykonywaniu zadań czy po prostu przy rozmowie (np. dotyczących projektów, procesu, kultury organizacji).

​Basia, podasz proszę przykład jak można zachować higienę pracy?

Dbać o potrzeby podstawowe: jedzenie, sen i ruch. Bez tego nie ma mocy poznawczych ani operacyjnych. I ich zaniedbywanie to pierwszy krok do wypalenia. To jest cholernie ważne!

Nie pozwolić sobie wmówić, że powinno się być kreatywnym przez 8h/7dni w tygodniu. Ale też wypracować sobie swoje sposoby na organizację. Na mnie działa “zjedz tę żabę”, czyli robienie największej i najtrudniejszej rzeczy na początku dnia oraz 5-10-15 - organizowanie tasków w listy rzeczy, które można zrobić w 5, 10 lub 15 minut i robienie, kiedy tylko mam wolne. I jeszcze jedna zasada, jeśli zadanie zajmuje mi mniej niż 2 minuty, to staram się robić je od razu.

Nie czekać na wenę. Jeśli prokrastynujesz, to rozkmiń z czego to wynika. Najczęściej jest to sposób radzenia sobie ze stresem przez odwlekanie. Ale prowadzi do narastania dużego, przewlekłego stresu.

Na co dzień robić przerwy od ekranu i technologii. Nie pracować więcej niż te 8-9h dziennie. I tak, nauka to też praca. Rozdzielać czas pracy od czasu wolnego. Pozwalać sobie na kreatywne nicnierobienie.

Słuchać swojego ciała - jeśli masz przewlekłe, bóle brzucha, głowy kręgosłupa. Jeśli w niedzielę odczuwasz stres związany z powrotem do pracy. To znaczy, że coś jest nie tak. Zastanów się, jakie masz stresory. Naucz się technik radzenia sobie z napięciem - musisz dobrać to do siebie. Przyjrzyj się organizacji, w której pracujesz, co tu jest Twoim stresorem.

Regularnie brać urlop i faktycznie się odcinać.

Regularnie się badać ( cytologia, badania prostaty, wzrok).

Prosić o pomoc - zarówno kolegów z pracy - jak i fachowców - terapeutów czy dobrych coachów.

Zmienić organizację, jęśli nie jesteś w stanie realizować swoich kluczowych wartości w organizacji.

Mówiłaś o budowaniu zespołu. A co, jeśli w dużej firmie jesteś jedynym UXem? Mentoring, media społ., publikacje to dla mnie znany temat. Co można zrobić dla lepszego projektowania nie mając zespołu?

Skumać się z programistami i testerami lub analitykami. Mają szeroką wiedzę, świetne oko i zawsze to inne głowy do zderzania myśli. Kompetencje UXowe nie są, na szczęście, zarezerwowane tylko dla UXów. Dużo gorzej jest, jeśli tego zespołu nie ma się wcale.

Basiu, pytanie z innej beczki - a czy zdarza Ci się blokada kreatywna i jak sobie z nią radzisz?

Zdarza, zwłaszcza wtedy, kiedy jestem przepracowana, niewyspana, zmęczona. Pierwszy wybór to zawsze prysznic lub spacer. Jeśli mogę, daję sobie czas, ale jeśli tego czasu nie mam, to proszę o pomoc. Rozmawiam z kimś, kto mnie zrozumie, podpowie coś. Czasem już wypowiedzenie myśli na głos pomaga.

Jeśli to blokada przy pisaniu, to zaczynam pisać cokolwiek nawet “blalalala, jadłam pycha ser” i ZAWSZE ruszam z miejsca. Ale ja częściej mam problem w drugą stronę - z nadmiarem myśli i koncepcji, które mnie blokują. Wtedy też pomaga mi rozpisania/rozrysowanie sobie tego, co mam w głowie. Staram się przelewać myśli z głowy na nośniki 😀 i działać. To mi pomaga.

Jak dobrze przeprowadzić warsztaty z klientem gdzie wspólnie opracowujemy wspólną wizję aplikacji? (bazując na wynikach badań) Znasz jakieś ciekawe/angażujące metody?

O matko! Toż to temat na książkę. Przede wszystkim się solidnie przygotować. Podzielić takie warsztaty na części (omówienie badań, a potem praca na danych). Natomiast metody zawsze dobiera się do tematu i celu.

Świetnym punktem zaczepienia będzie dla Ciebie przewodnik po warsztatach opracowany przez Design Provision we współpracy z Igą Mościchowska i Joanną Rutkowską.

To jest świetny kawał rzetelnej wiedzy!

Jakie są mniej wiecej koszty mentoringu?

Od darmowych, przez “za kejsa”, po kilkaset złotych za godzinę, ale to wszystko zależy od charakteru mentoringu. Wiele wspaniałych i doświadczonych praktyków prowadzi darmowe mentoringi. Są też całe programy mentoringowe, np. DareIT (dla kobiet).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *