O tym jak budować produkty cyfrowe
Category Podcast

Chcemy tworzyć lepsze rozwiązania niż te aktualnie dostępne, ale co dalej? Razem z Aleksandrą i Krzysztofem przyjrzymy się jak przebiega ścieżka osoby, która postanowiła zostać Juniorem w UX-owym świecie. Krótko dotkniemy tego, co powinniśmy wiedzieć, jakie doświadczenie zdobyć, aby podejść do procesu rekrutacji przygotowanym. Następnie przez większą część spotkania skupimy się na pierwszej pracy Juniora - jego problemach i pierwszych sukcesach.

Posłuchaj, jeśli chcesz:

  • dowiedzieć się jak zdobyć praktyczne umiejętności, które są doceniane przez rekruterów,
  • poznać od kuchni jakie obowiązki posiada i z czym mierzy się świeżo upieczony Junior UX Designer lub Junior UX Researcher,
  • dowiedzieć się z jakimi problemami spotyka się w swojej pracy Junior UX i czy jest ktoś kto może pomóc je rozwiązać,
  • poznać jaką wartość do swojego zespołu wnosi Junior.

Pytania z live

Podczas live nie udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania z publiczności. Dlatego teraz wrzucamy Wam wszystkie odpowiedzi Oli i Krzyśka.

Olu mówiłaś że wspierasz 3 firmy czy to znaczy, że jesteś freelancerem? Jeśli jesteś freelancerem to w jaki sposób udało Ci się znaleźć klientów?

Aleksandra: Rzeczywiście może brzmieć to jak freelance, ale nie pracuję na freelanc’ie. 🙂 Miałam to szczęście, że trafiłam do spółki, będącej częścią większej firmy. W skład mojej spółki wchodzą także pomniejsze serwisy, dzięki czemu mam możliwość doświadczenia badawczo kilku branży na raz.

Jak powinno wyglądać portfolio ux researchera?

Kozak: Najlepiej pokazać projekty, których wzięło się udział pod kątem procesu badawczego i zastosowanych narzędzi. Wiadomo wtedy jakie kto ma doświadczenie i są konkrety do rozmowy rekrutacyjnej.

Aleksandra: Od siebie dodam, że warto przełamać wstyd i konsultować portfolio nawet na początkowych etapach tworzenia – łatwo się w tym procesie zapętlić i stracić motywację. Feedback doświadczonej osoby jest bezcenny.

Na jakie wsparcie może liczyć Junior na samym początku, gdy dołącza do firmy?

Kozak: Najlepiej jeśli ma mentora - konkretną osobę, która dba o rozwój juniora. Jeśli takiej osoby nie ma, to minimum jest weryfikacja efektów pracy przez kogoś doświadczonego.

Czy staże dostępne są tylko dla studentów?

Kozak: Zależy zasad panujących w firmie i czym jest staż a czym stanowisko juniora. Czasem staż będzie tymczasową pracą nad konkretnym, prostym zadaniem

Pytanie do Oli: Na co zwrócić szczególnie uwagę w pierwszych tygodniach pracy jako junior?

Aleksandra: Przede wszystkim być wyrozumiałym dla samego/ej siebie. Jesteśmy na początku swojej ścieżki zawodowej, na pewno zdarzą nam się błędy i niedopatrzenia. Dodatkowo, dopóki zadanie/proces nie jest dla nas jasny, dopóty nie przestajemy zadawać pytań. Polecam też odpowiedzi na te pytania i inne ważne kwestie zapisywać w notatniku.

Witajcie, kończę obecnie trzeci rok kognitywistyki w Poznaniu i o ile studia są wielodziedzinowe i poszerzające horyzonty wciąż czuję, że nie mam za bardzo konkretnych umiejętności, których wymagano by ode mnie w pracy. Czy idąc do UX jest szansa dostania posady i rozwoju w firmie poprzez nauczenie mnie wszystkiego przez doświadczonych pracowników? Oczywiście mam pewną wiedzę zdobytą na studiach i mam nawet UXowy przedmiot.

Kozak: Zazwyczaj na tym polega stanowisko juniora - uczysz się wszystkiego od doświadczonych pracowników 🙂

Aleksandra: Jeśli masz wolny czas, poszukuj projektów pro bono dla fundacji/stowarzyszeń, rozważ udział w hackathonach, warsztatach. Często uczestniczą w nich również doświadczone osoby. To przestrzeń dla Ciebie na pierwsze kroki i budowanie umiejętności. Resztę podszlifujesz w pierwszej komercyjnej roli.

Jak wyglądają, zadania rekrutacyjne?

Kozak: Dla projektanta jest to zaprojektowanie jakiejś strony, np. wyszukiwarki połączeń lotniczych. Dla badacza przygotowanie planu badawczego. Zależy od stanowiska i wcześniejszego doświadczenia.

Aleksandra: Badawczo to zazwyczaj przygotowanie planu badawczego. Czasem na bardziej ogólnym poziomie, czasem z potrzebą większej szczegółowości i rozpisaniem części scenariusza lub pochyleniem się nad strategią rekrutacyjną do badań. Warto pamiętać, że w rzeczywistości nie istnieje idealny plan badawczy i czasami ulega on modyfikacjom. Na pewno pozytywnie zostanie odebranie wdrożenie tej kwestii do naszego zadania.

Czym praca juniora różni się od pracy regulara?

Kozak: Najczęściej zakresem obowiązków i poziomem skomplikowania. Regular będzie robić więcej rzeczy samodzielnie. Z mniejszą kontrolą.

Aleksandra: Podpisuję się całkowicie pod odpowiedzią Krzysztofa. 🙂 Pomimo, że robię podobne rzeczy, to otrzymuję przy nich więcej wsparcia, potrzebuję również feedbacku i wskazówek, bo nie zawsze wychodzą za pierwszym razem. Dodatkowo widzę, że jest u mnie duża przestrzeń do wzrostu w sytuacjach, gdy muszę publicznie zabrać głos, doradzić, przedstawić wyniki czy poprowadzić warsztat. Osobie z poziomu regulara łatwiej przyjdzie szacowanie czasu, priorytetyzacja zadań i konfrontacja z osobami z firmy, bez względu na zajmowane przez nich stanowiska.

​Czy praca w UX=wieczna praca w projektach ZESPOŁOWYCH? 😛

Kozak: Tak.

Aleksandra. Tak x2.

Czy w portfolio na stanowisko juniorskie warto zawrzeć też bardzo prosty projekt aplikacji oprócz dużego i skomplikowanego projektu? Czy raczej taki mniejszej rangi projekt będzie jakoś obniżał ocenę.

Kozak: Mniejszy udany projekt może być tak samo cenny jak duży udany projekt.

Po czym poznać, że osiągnęliśmy taki poziom wiedzy, żeby spokojnie aplikować na stanowisko juniora a kiedy na mida/regulara?

Kozak: Zależy od danego ogłoszenia o pracę/polityki w danej firmie. Najczęściej stanowiska są w jakiś sposób opisane i można ocenić swoje doświadczenie na takiej podstawie.

Aleksandra: Jeśli chodzi o poziom juniorski – ciężko złapać ten moment. Jeśli czujemy, że w pobocznych/studenckich projektach potrafimy zaplanować działania i z pozytywnym skutkiem doprowadzić je do końca, warto dokumentować te sukcesy (portfolio) i zacząć się rozglądać. Uważne czytanie ogłoszeń jest też świetną wskazówką, czego możemy potrzebować, nad czym warto popracować.

Jaka profesja - waszym zdaniem - byłaby najtrafniejsza dla studenta lingwistyki komputerowej (analiza danych językowych), który hobbistycznie uczestniczy w webinarach UX-owych?

Kozak: Coś związanego z botami/asystentami głosowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *